Nečekaný zvrat: Jak Kateřina vyjednala dvojnásobný plat

Nečekaný zvrat: Jak Kateřina vyjednala dvojnásobný plat

3 min čtení Autor: Jonáš Černý

Kateřina, dlouholetá zaměstnankyně v marketingu, se postavila kvůli nízkému platu a neocenění ze strany zaměstnavatele. Po rozmluvě se šéfem došlo k nečekanému zvratu ve formě dvojnásobného platu a pravidelného home office.

Kateřina, 38 let, je významnou součástí marketingového oddělení potravinářské společnosti. Za dobu svého působení postoupila ze své původní pozice asistentky a stala se nezastupitelnou pracovní silou. Přesto však její finanční ohodnocení neodráží skutečný přínos. "Realizovala jsem řadu klíčových projektů, vyjednávala jsem s klienty, dohlížela na rozpočty reklamních kampaní a někdy jsem se dokonce ujímala role grafičky. Bylo mnohokrát nutné překrýt absenci kolegy a řešit krizové situace, aniž by situaci úplně zhatily. Přestože mé úsilí značně přispívalo k chodu firmy, výše mé mzdy mě často priváděla ke slzám," vypráví Kateřina se smutkem v hlase.

Navzdory jejím zásluhám zůstávala výplata nezměněná, zatímco nově přijatý kolega, pracující na podobné pozici, pobírá o několik tisíc korun více. Navíc, i když se od ní očekává, že mu bude pravidelně pomáhat u i těch nejsnadnějších úkolů, rozdíl v odměňování nebyl nikdy řešen.

Můžete získat důchod až 50 tisíc korun měsíčně? Zjistěte, jak na to!

Můžete získat důchod až 50 tisíc korun měsíčně? Zjistěte, jak na to!

Číst článek

Během jedné rutinní schůzky s nadřízeným se situace vyhrotila. Nejprve Kateřinina práce byla oceněna pochvalou, avšak následně její šéf v následném kvartálu plánoval na její účet ještě rozšířenou agendu. Tato skutečnost byla pro Kateřinu konečnou kapkou."Uvědomila jsem si, že nemohu nadále pracovat za podmínky, kdy je můj plat fixován na 30 tisíc hrubého. Kromě pocitu nedocenění jsem si také vědoma, že kolegové na obdobných pozicích dostávají vyšší odměnu. Jako matka navíc potřebuji možnost flexibilního pracovního prostředí, zejména v pátky, kdy školní rozvrh umožňuje dřívější ukončení vyučování a je třeba zařídit péči o děti. Bohužel, směrem ke mně vedení postojovalo se zaměřením na docházku do kanceláře," dodala Kateřina rozhodujícím tónem.

V rozhovoru poté, co byla situace natolik napjatá, předložila seznam všech činností, za které se ve firmě zodpovídá. "V tu chvíli už jsem neměla co riskovat a upřímně jsem nečekala, že moje slova povedou k některé pozitivní změně," přiznává.

Objevte tajemství lahodných rajčat pomocí běžné domácí suroviny!

Objevte tajemství lahodných rajčat pomocí běžné domácí suroviny!

Číst článek

Reakce šéfa Kateřiny byla zcela překvapivá. "Přiznal, že mé připomínky jsou opodstatněné a že skutečně zasloužím zvýšení platu, a navíc mi přiznal nárok na pravidelný home office. Uvědomil si, kolik úkolů díky mně stíhá, a předložil mi nabídku s dvojnásobným platem, což bylo pro mě skutečně nečekané," vysvětluje svědomitě Kateřina. Uvědomil si totiž, že její odchod by znamenal náročnou náhradu – zaměstnavatel by musel najímat minimálně dva další pracovníky, aby pokryl rozsah její činnosti.

Případ Kateřiny není ojedinělý. Mnoho zaměstnanců raději končí své působení než aby otevřeně diskutovali o svém finančním ohodnocení. Obava z narušení vztahů na pracovišti či strach z označení za neústupné či problémového kolegu často převládá. Pozoruhodné je, že ženy se v této otázce často zdráhají projevit své požadavky, což přispívá ke stálým platovým rozdílům mezi pohlavími.

Andrea Linhartová Palánová, specialistka na lidské zdroje a rovnost v odměňování, uvádí: "Tato situace pramení z několika faktorů – od delších mateřských dovolených přes konzervativní postoje některých zaměstnavatelů až po skutečnost, že ženy se často nedokážou efektivně domáhat vyššího platu." Podle údajů Českého statistického úřadu byl v roce 2023 medián mezd 39 518 Kč, přičemž muži vydělávali průměrně 42 231 Kč a ženy pouze 36 669 Kč. Rozdíl ve výdělcích na obdobných pozicích dosahoval 17,4 procenta, což řadí Českou republiku mezi země OECD s jedněmi největšími platovými nerovnostmi.

Tipy pro úspěšnou komunikaci o platu: Připravte si pevné argumenty. Seznamte se s vaší pracovní náplní, zjistěte průměrné ohodnocení v odvětví a připravte si konkrétní příklady vašich úspěchů. Neodkládejte vyjednávání. Konstruktivní diskuse o finančním ohodnocení by měla být vedena dříve, než se situace stane neudržitelnou. Zaměřte se na fakta. Diskutujte v číslech a konkrétních údajích, vyhněte se příliš emocionálním argumentům. Vyberte správný okamžik. Po úspěšném projektu nebo po pozitivní zpětné vazbě je ideální čas zahájit takový rozhovor.

Tento případ nabourává mýtus, že hovořit o platu je tabu. Odhaluje, jak může otevřená a věcná komunikace vést k zásadním změnám a ukazovat, že spravedlivé ohodnocení je naprosto nezbytné pro udržení kvalitních zaměstnanců.

Související články

Načítání dalších článků...