
Nečekaný zánik: Proč módní značka Esprit opustila česká nákupní centra?
Módní značka Esprit, dlouhodobě oblíbená v českých nákupních centrech, náhle zmizela z trhu. Uzavření všech obchodů a ztráta pracovních míst zasáhly nejen zaměstnance, ale i zákazníky. Co přesně vedlo k úpadku Espritu a je to skutečně jeho konec?
Esprit, dříve oblíbená módní značka v českých nákupních centrech, zmizela z trhu. Všechny její obchody uzavřeny a stovky zaměstnanců čelí nejistotě. Jaký je důvod tohoto dramatického úpadku a znamená to konec Espritu?
Před několika lety si návštěvníci obchodních center mohli vybrat z nabídky Esprit, včetně moderních svetrů či kabelek. Esprit si díky moderním střihům a dostupné módě získal věrné zákazníky nejen v Česku, ale i v Evropě. Dnes je výsledek jiný – finanční problémy, změny na trhu a neúspěšné snahy o obnovu vedly k uzavření obchodů nejprve v Německu, poté i u nás.

Můžete získat důchod až 50 tisíc korun měsíčně? Zjistěte, jak na to!
Číst článekEsprit, založený v roce 1968 v San Franciscu, si rychle získal srdce zákazníků po celém světě. České obchody se staly synonymem pro módní a dostupnou nabídku. V době rozmachu fungovalo u nás 56 prodejen s více než 1300 zaměstnanci. Esprit láká kombinací kvality a stylu, což přitahuje široké spektrum zákazníků.
Od roku 2010 však značka čelila problémům kvůli konkurenci rychlé módy od značek jako Zara či H&M. Tradičnější přístup Espritu začal být méně atraktivní. Manažerské chyby a rostoucí dluhy situaci komplikovaly. Pandemie roku 2020 vyvolala masivní uzavírání obchodů a prudký pokles prodejů, což vedlo k dalším problémům. Na počátku roku 2024 se objevily zprávy o hrozícím bankrotu.

Objevte tajemství lahodných rajčat pomocí běžné domácí suroviny!
Číst článekV roce 2025 Esprit vyhlásil insolvenci v Německu a zavřel všechny obchody. Německý trh byl pro značku klíčový, a tak utrpěl zásadní ránu. Následovalo rychlé zavírání i v České republice; do konce dubna bylo uzavřeno všech 56 prodejen a kolem 1300 zaměstnanců ztratilo práci.
Zaměstnance a zákazníky tato zpráva šokovala. Mnozí doufali, že značka najde způsob, jak se oživit, ale zavírání proběhlo velmi rychle. Pokusy Espritu o získání nových investorů nedokázaly překonat nahromaděné dluhy. Rostoucí popularita second-hand módy a udržitelných značek navíc oslabila zákaznickou základnu.
Esprit získala britská společnost Frasers Group s cílem rozvoje online prodeje a expanze na asijské trhy, kde značka stále drží popularitu. V Evropě by se Esprit mohl vrátit spíše v digitální podobě než v kamenných obchodech.
Zákazníci se po skončení Espritu obrátili k jiným módním řetězcům či second-hand obchodům. Pro některé představovala zavřená prodejna ztrátu oblíbeného místa. Z pohledu zaměstnanců znamenalo ukončení provozu značnou nejistotu. Někteří našli nové uplatnění, avšak rychlost uzavírání obchodů vyvolala nejistotu. Jiní se museli přeorientovat na jiné obory.
V Česku se objevily nové příležitosti – některé prodejny Esprit převzala značka Catches, zaměřená na ekologickou módu pro mladší generaci. Německý řetězec Deichmann projevil zájem o některé espritské produkty a plánuje zařadit kvalitní obuv v budoucí nabídce.