
Nečekaný poklad objevený na zahradě: Manželé zbohatli díky zlatým mincím
Manželé objevili nečekaný poklad na své zahradě. Při výkopu jezírka narazili na schránku plnou zlatých mincí z 19. století, jejichž hodnota se odhaduje na 10 milionů dolarů. Identita páru zůstává utajena, ale díky tomuto nálezu se stali celosvětově známými. Co dalšího skrývá historie pokladů?
Začalo to jako obyčejný víkendový den strávený na zahradě. Manželé ze Severní Karolíny si chtěli užít volného dne a slunečného počasí, a tak se rozhodli vykopat malé jezírko za domem. Při kopání narazili na kovový předmět, který se zpočátku jevil jako stará součástka či kus plechu. Během další práce však objevili zrezivělou schránku plnou stovek zlatých mincí.
Autenticitu mincí potvrdili odborníci, kteří manželům sdělili, že pocházejí z počátku 19. století, kdy probíhala tzv. zlatá horečka. Odhadovaná hodnota mincí činí kolem 10 milionů dolarů, což je přibližně 218 milionů korun. Díky americké legislativě, která poklady v principu přiřazuje nálezcům, se manželé stali majiteli pokladu. Přesto se rozhodli zůstat v anonymitě, používali zkreslený hlas a skrývali svou podobu při rozhovorech, aby se vyhnuli přívalu dalších hledačů pokladů.

Využití moderních aplikací při řízení: Jak se vyhnout pokutám a být v bezpečí
Číst článekObdobně fascinující byl nedávný nález amatérského hledače v Moravském krasu. V lednu 2020 objevil 50 stříbrných mincí z 16. století. O tomto nálezu informoval Muzeum Blanenska, kde byly nalezeny další mince. Ředitelka muzea tento objev vyzdvihla jako cenný přínos k porozumění historickému dědictví regionu.
Další významný nález se uskutečnil v červenci téhož roku nedaleko Jevíčka, kde kolemjdoucí objevil 7099 mincí. Archeologické oddělení Regionálního muzea v Litomyšli bylo o objevu ihned informováno a nálezce byl za svou svědomitost odměněn 560 tisíci korunami od Pardubického kraje.

Přes 80 tisíc korun měsíčně za práci venku: Bez vysoké školy a s bonusem navíc
Číst článekNe všechny nálezy však mají šťastný konec, jak ukazuje případ zlatých keltských mincí z roku 1771 ve vesnici Podmokly na Rokycansku. Tyto mince, čítající 5 až 7 tisíc kusů, byly později roztaveny a použity k ražbě dukátů, čímž byla ztracena jejich kulturní hodnota.
V roce 2019 ve Velké Británii skupina přátel objevila 2584 stříbrných mincí datovaných do období roku 1066. Tuto cennou sbírku prodali za 4,3 milionu liber organizaci South West Heritage Trust, což byl jeden z největších obchodů s nalezenými mincemi v britské historii.
Při nalezení pokladu v České republice je nutné objevy ohlásit obecnímu úřadu, muzeu nebo archeologické instituci. Nálezy by se neměly samovolně přemisťovat a nálezce má nárok na odměnu až do výše 10 % hodnoty nalezeného materiálu.