
Dřevostavby 2025: Jak moderní architektura mění tvář měst
Dřevostavby přestupují z venkovských lokalit do městských center. CLT panely umožňují stavět až 20podlažní budovy, které šetří energii a zvyšují udržitelnost. Zkuste si představit Prahu s věžemi z dřeva!
Dřevostavby zaznamenávají v posledních letech nebývalý boom. Zatímco ještě před deseti lety se jednalo převážně o ekologické projekty v přírodních lokalitách, dnes dominují urbanizovaným oblastem. Hlavní příčinou jsou pokročilé technologie, které umožňují stavět výškové domy a komplexní bytové komplexy.
Klíčovým faktorem je CLT panel – konstrukční deska ze smrkových nebo jedlových vrstev. Tato technologie umožňuje stavět až 20podlažní budovy s extrémní odolností vůči požárům a seismickým otřesům. V Praze například vznikají první dřevěné rezidenční domy s inteligentními systémy vytápění a ochlazování.

Přes 80 tisíc korun měsíčně za práci venku: Bez vysoké školy a s bonusem navíc
Číst článekEnergetická účinnost patří mezi nejvýraznější výhody dřevostaveb. Podle studií dokážou tyto domy snížit energetickou spotřebu až o 50 % oproti tradiční výstavbě. Dřevo funguje jako přírodní izolant a zároveň jako ekologický uhlíkový odsívač.
Navzdory výhodám čekají dřevostavby v městských aglomeracích specifické výzvy. Hlavní překážkou často bývá architektonická tradice městských bloků. Nové projekty proto kombinují dřevěné konstrukce se vzdornými materiály jako je sklo nebo ocel, vytvářejíce unikátní hybridní architekturu.

Šokující pravda o vaší koupelně: Zbavte se toho kýče a mikrobiální hrozby!
Číst článekBudoucnost dřevostaveb vypadá slibně – Evropská unie podporuje projekt BAMBOO (Bio-based Advanced Materials for Building and Other Applications), který zkoumá zlepšení odolnosti dřevěných konstrukcí. Čeští architekti již experimentují s modulárními systémy pro rychlou montáž na stavbách.