Zákaz nevyhovujících kotlů na tuhá paliva přináší převratné změny pro české domácnosti

Zákaz nevyhovujících kotlů na tuhá paliva přináší převratné změny pro české domácnosti

2 min čtení Autor: Jonáš Černý

Od loňského září platí zákaz na nevyhovující kotle. Tento krok je součástí snahy zlepšit kvalitu ovzduší a chránit životní prostředí. Provozovatelům nevyhovujících zařízení hrozí pokuty, pokud neprovedou výměnu za moderní zdroje tepla.

Prvním zářijovým dnem loňského roku vstoupil v platnost zákaz provozování nevyhovujících kotlů na tuhá paliva v obytných objektech. Nejedná se jen o rodinné domy či byty, ale také o chaty a chalupy. Tento krok je součástí vládního plánu ke zlepšení kvality ovzduší a ochraně životního prostředí. Emise z neaktuálních zdrojů vytápění v České republice představují dlouhodobý problém.

Zákazu se týkají kotle, které nedosahují minimálně třetí emisní třídy podle normy ČSN EN 303-5. Nejčastěji se jedná o staré kotle první a druhé emisní třídy a také o ty vyrobené před rokem 2000, kdy ještě nebylo stanoveno řazení podle emisních tříd. Rovněž se týká kotlů vyrobených nebo upravených nestandardním způsobem. Provozovatelé těchto kotlů byli povinni do stanoveného termínu nahradit staré zdroje tepla moderními zařízeními, která splňují přísnější emisní normy. Jinak jim hrozí pokuta až do výše 50 000 Kč. Zákaz neplatí pro kamna či krby, jež slouží k lokálnímu vytápění místnosti, ale vztahuje se na spalovací stacionární zdroje určené k ohřevu vody pro ústřední vytápění.

Objevte tajemství lahodných rajčat pomocí běžné domácí suroviny!

Objevte tajemství lahodných rajčat pomocí běžné domácí suroviny!

Číst článek

Mnoho obyvatel již využilo finanční podporu z kotlíkových dotací a z programu Nová zelená úsporám, aby přešli na ekologičtější zdroje tepla. Ministr životního prostředí Petr Hladík uvedl, že povinnost výměny kotlů první a druhé třídy platí již od roku 2012, což dávalo občanům dostatečný čas na přípravu. Dodal, že omezení se netýká kamen, krbových vložek či sporáků, které vytápějí pouze místnost, ve které jsou umístěny. Obce mohou uvalit trestní sankce na ty, kteří nadále využívají staré zdroje tepla. Nejjemnější postup je žádost o dotaci na nový kotel, ale v krajním případě hrozí pokuta až 50 000 korun, s možností dalších sankcí.

Tepelné čerpadlo nahradil kotle na tuhá paliva v obci Borová Lada na Prachaticku. Unikátní systém vedl k poklesu exhalací o 70 %. Nevyhovující kotle často vypouštějí vysoké koncentrace škodlivých látek, jako jsou prachové částice, oxid uhelnatý či oxidy dusíku, které zhoršují kvalitu ovzduší a ohrožují zdraví obyvatel. Zákon o ochraně ovzduší (§ 17 odst. 1 písm. g) ukládá provozovatelům povinnost nahradit nebo modernizovat tyto zdroje tepla.

Prací prostředky: Které překvapily svou účinností a které zklamaly?

Prací prostředky: Které překvapily svou účinností a které zklamaly?

Číst článek

Vedle kotlů na tuhá paliva se kontroly a zákazy vztahují i na další domácí spotřebiče, které nesplňují bezpečnostní nebo ekologické normy. Patří sem staré elektrické spotřebiče bez certifikátů, nelegálně dovezené či upravené přístroje. Revize musejí provádět odborně způsobilí technici, nedodržení povinností může vést k sankcím nebo zákazu provozu. Nelegálně modifikované spotřebiče bez certifikátů mohou ohrozit uživatele i okolí. Nakupujte spotřebiče pouze od ověřených prodejců a kontrolujte jejich certifikace.

Související články

Načítání dalších článků...