
Více než 700 000 Čechů se ocitá v riziku kvůli neplatným občanským průkazům – pokuta až 15 000 Kč!
Ministerstvo vnitra ČR upozorňuje na více než 700 000 občanů s neplatnými občanskými průkazy, což může vést k pokutám až 15 000 Kč. Výměna průkazu je často bezplatná, avšak neplatný doklad představuje riziko nejen finančních postihů, ale i komplikací v běžném životě.
Podle nejnovějších dat Ministerstva vnitra vlastní více než 700 000 obyvatel České republiky občanský průkaz, u něhož již vypršela nebo brzy uplyne platnost. Tito lidé tak čelí riziku problémů při řešení běžných životních záležitostí. Navíc mohou být potrestáni pokutou až 15 000 Kč a omezena jim bude dostupnost služeb, kde je platný doklad totožnosti nezbytný.
Občanský průkaz má běžně desetiletou platnost. Je nutné jej vyměnit nejen po uplynutí stanovené doby, ale i při změně jména, trvalého bydliště nebo v případech, kdy je doklad poškozen či ztracen. Občané musí získat svůj první průkaz nejpozději do 15 let věku, kdy se jim tím vzniká zákonná povinnost. Samotná výměna je bezplatná, pokud se jedná o aktualizaci údajů či vypršení platnosti, zatímco v případech ztráty, odcizení či poškození z nedbalosti je účtován poplatek.

Nečekaná zpověď matky jedenáctileté dívky: Proč její dcera odmítá chodit do školy?
Číst článekŽadatel o vydání nového občanského průkazu musí navštívit příslušný úřad obce s rozšířenou působností osobně. Na místě je pořízena nová fotografie a občan předloží stávající doklad spolu s potřebnými podklady k aktualizaci údajů, jako je například rodný list, oddací list či potvrzení o změně trvalého bydliště. Obvykle je nový průkaz vydán do 30 dnů, přičemž u expresního vyřízení lze počítat s dobou až 5 pracovních dnů.
S vypršenou platností občanského průkazu přichází i ztráta možnosti prokazovat svoji identitu, komunikovat s úřady a bankami, využívat bankovní identitu či elektronickou komunikaci s institucemi, cestovat do některých evropských zemí, uzavírat smlouvy a pobírat doporučenou poštu. Kromě praktických obtíží hrozí rovněž finanční sankce. Za neobnovení platnosti dokladu může být podle zákona č. 269/2021 Sb. uložena pokuta až do výše 10 000 Kč, případně až 15 000 Kč, pokud se prokáže vědomé zanedbání povinnosti.

Proč jsou vozy BMW, Audi a Volkswagen nejčastěji odmítány na STK?
Číst článekNeschopnost doložit platnou identitu může způsobit řadu komplikací – například při dědickém řízení, kdy je nutné ověřit totožnost a příbuzenský vztah, může neplatný doklad vést k prodlení. Také v pracovním prostředí nebo při jednání s institucemi, jako jsou úřady sociálního zabezpečení či zdravotní pojišťovny, je platný občanský průkaz nezbytný. Navíc ztráta průkazu zvyšuje riziko jeho zneužití. Pokud není událost řádně nahlášena, může být doklad zneužit k podvodným žádostem o úvěry, nákupům na splátky či uzavírání dalších finančních závazků. Údaje uvedené na průkazu totiž často stačí k vytvoření falešné identity nebo neoprávněnému přístupu ke službám. Z tohoto důvodu je důležité při ztrátě či krádeži okamžitě oznámit incident a požádat o zneplatnění dokladu, případně využít ochranu identity poskytovanou bankami a dalšími institucemi.
Platnost občanského průkazu je vyznačena přímo na přední straně dokladu. Není-li dlouho do vypršení, lze podat žádost již šest měsíců před touto dobou. Podle § 15 odst. 1 písm. b) zákona č. 269/2021 Sb. je držitel povinen požádat o nový doklad nejpozději do 15 pracovních dnů od vypršení platnosti. Rok 2025 je zvláště kritický, protože mnoho průkazů vydaných v roce 2015 v tomto roce vyprší. Ministerstvo tudíž varuje před možným přetížením úřadů a důrazně doporučuje včasné podání žádosti.
Každý, kdo vlastní občanský průkaz s končící platností nebo jehož údaje se změnily, by měl okamžitě ověřit jeho platnost. Včasná návštěva úřadu může zamezit nejen finančním postihům, ale také každodenním komplikacím. Mnohé úřady nyní umožňují objednání konkrétního termínu, což proces výrazně zpříjemňuje a snižuje čekací doby. Ze všech uvedených důvodů je patrné, že platný občanský průkaz představuje klíčový nástroj pro bezproblémové fungování v každodenním životě.