Reliant Robin: Od plastového prasete k luxusní edici

Reliant Robin: Od plastového prasete k luxusní edici

10 min čtení Autor: Jiří Svoboda

Reliant Robin, nazývaný také Plastické prase, získal zpočátku špatnou pověst kvůli své nestabilitě a tříkolové konstrukci, avšak postupem času se stal ikonou britského automobilového průmyslu. Překvapila vás nebezpečná povaha tohoto vozu, jeho rychlost a jeho proměna v luxusní edici?

Reliant Robin byl uveden na trh v říjnu 1973 jako náhrada za model Reliant Regal. Toto vozidlo vyráběla společnost Reliant Motor Company se sídlem v Tamworthu, která se v 70. letech řadila mezi dva největší britské automobilové výrobce, hned po firmě British Leyland. Původním cílem bylo vytvořit levné a úsporné auto, které by bylo možné ovládat s řidičským oprávněním pro motocykly a jako takové bylo osvobozeno od placení daně.

První verze Robina byla poháněna motorem o objemu 750 centimetrů krychlových. O dva roky později došlo k výměně za silnější motor s kapacitou 850 centimetrů krychlových, což umožnilo vozu dosáhnout maximální rychlosti až 137 km/h. Celá karoserie byla vyrobena ze sklolaminátu, což zajišťovalo, že hmotnost zůstala pod 450 kilogramy – tedy pod limitem pro klasifikaci vozu jako motocyklu. Nejvýraznějším rysem tohoto modelu byla tříkolová konstrukce – s jedním kolem vpředu a dvěma koly vzadu.

Kultovní Citroën 2CV – od plechové hračky ke sběratelské ikoně

Kultovní Citroën 2CV – od plechové hračky ke sběratelské ikoně

Číst článek

Reliant Robin se stal ikonou britské popkultury, byť často pro méně lichotivé důvody. Vozidlo získalo novou popularitu díky televiznímu pořadu Top Gear, ve kterém jej testoval moderátor Jeremy Clarkson. I když bylo řízení vozidla často označováno jako "extrémně jednoduché" – což souviselo s nutností ovládat pouze přední kolo – Clarkson jej zároveň označil za "postrach" na silnicích. Nebezpečnost tohoto vozidla přirovnal k situaci, kdy si člověk pozve matku, aby s ním trávila večer prostřednictvím náhodného videochatu, známého svou explicitní povahou.

Navzdory technickým nedokonalostem se během třiceti let výroby objevilo několik generací tohoto vozu. První generace se vyráběla až do roku 1981, kdy byl nahrazen modelem Reliant Rialto. V roce 1989 byla značka opět oživena s novou verzí Robina, která představovala kompletně přepracovaný design karoserie včetně výklopných zadních dveří.

Neuvěřitelný poklad socialismu: Legendární Rapid Cabriolet stále baví sběratele!

Neuvěřitelný poklad socialismu: Legendární Rapid Cabriolet stále baví sběratele!

Číst článek

Poslední verze, zvaná Robin 65, byla uvedena na trh v roce 2001 jako luxusní edice k oslavě 65 let výroby tříkolových vozidel společnosti Reliant. Tato verze disponovala koženými sedačkami, metalickým zlatým lakem, červenými koberci, přístrojovou deskou z ořechového dřeva a dalšími prvky, které podtrhovaly její přepychový vzhled. Konečná výroba modelu Reliant Robin byla ukončena v roce 2002, kdy společnost B&N Plastics, která odkoupila výrobní práva, zastavila produkci po zhruba 40 vyrobených kusech. Celkově bylo během téměř tří dekád vyrobeno tisíce těchto vozidel, která byla exportována do řady zemí po celém světě.

Související články