
Měsíc prochází Plejádami: Zajímavý astronomický úkaz v noci na 1. dubna
V noci na 1. dubna 2025 se Měsíc přiblíží k hvězdokupě Plejády. Tento vzácný astronomický úkaz bude pozorovatelný i pouhým okem, zejména v jižních Čechách. Kombinace s jasnými planetami Jupiter a Mars nabízí jedinečnou šanci pro milovníky noční oblohy.
V noci na 1. dubna 2025 se Češi mohou těšit na neobvyklý astronomický úkaz: Měsíc v první čtvrti projde skrz hvězdokupu Plejády. Tento jev je pozorovatelný hlavně ve večerních hodinách, ačkoli optimální podmínky pro sledování nastanou až po 23. hodině. Hvězdokupa Plejády, známá také jako Mělčí, patří k nejjasnějším objektem na obloze. Sestává z osmi jasnějších hvězd a mnoha dalších slabších členů. Měsíc se k této skupině přiblíží natolik, že některé jasnější hvězdy budou zakryty nebo ležet v těsné blízkosti jeho disku.
Přechod Měsíce skrze Plejády je specifický zejména pro pozorovatele v jižních Čechách nebo Šumavě, kde by mohl být pozorovatelný zákryt hvězdy Celaeno. V ostatních regionech ČR bude Měsíc procházet kolem okrajových částí hvězdokupy, což zůstane viditelné i pouhým okem nebo dalekohledem. Kromě tohoto jevu je na večerní obloze dobře viditelný Jupiter a Mars. Planeta s poutavým prstencem se nachází v souhvězdí Býka, zatímco rudý Mars přitahuje pozornost v Blížencích. Slabší Uran zůstává nízko nad obzorem, ale stále pozorovatelný.

Objevte tajemství lahodných rajčat pomocí běžné domácí suroviny!
Číst článekAktivita Slunce se v poslední době zvýšila. Dne 28. března došlo k silné erupci třídy X1.1 doprovázené výrazným výronem plazmatu. Tento jev naznačuje, že naše hvězda vstupuje do fáze vyšší solární aktivity, což může ovlivnit podmínky pro pozorování noční oblohy.
V neděli 5. dubna 2025 se Měsíc dostane do první čtvrti, což by mohlo přinést další příležitosti pro astronomické pozorování. Pro milovníky vesmíru není tento měsíc rozhodně opomíjetelný – 5. dubna se také připomíná 90. výročí narození britského astrofyzika Donalda Lynden-Bella, který jako první popsal supermasivní černé díry ve středu galaxií.